+48 516 373 313  biuro@swiftrent.pl

Jakie powinno być mieszkanie do wynajęcia dla studentów?

12 marca 2020 | Swift Rent | Kategoria: Wynajem mieszkań

Kraków to szybko rozwijające się miasto. Mnogość uczelni oraz korporacji ściąga do Krakowa coraz więcej potencjalnych najemców. Nic dziwnego, że kupowanie mieszkania pod wynajem w Krakowie jest coraz popularniejsze i wiele osób wybrało tę formę inwestowania. Zanim jednak kupimy i urządzimy mieszkanie pod wynajem, warto się na chwilę zatrzymać i zastanowić… komu będziemy chcieli je wynająć?

Potrzeby najemcy mieszkania w Krakowie – Studenci

Możliwości jest naprawdę wiele: studenci, pracownicy firm, pary, rodziny, single, singielki… W zależności od tego, komu wynajmujemy, powinniśmy zwrócić uwagę na dwa najważniejsze aspekty: odpowiednie dobranie lokalizacji oraz rozkładu mieszkania. Jeśli nie orientujemy się w krakowskim rynku najmu nieruchomości, najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z doświadczonym zarządcą mieszkań do wynajęcia, który doskonale zna odpowiedzi na pytania, zadawane przez potencjalnych najemców.

Na początek jednak warto poznać kilka praktycznych wskazówek, które będą dobrą podstawą do rozmowy. W dzisiejszym artykule skupimy się na pierwszej grupie docelowych najemców, czyli na studentach.

W jakiej lokalizacji kupić mieszkanie pod najem w Krakowie?

Jeśli przy zakupie mieszkania pod wynajem zdecydowaliśmy się skłonić w stronę studentów, ważna jest lokalizacja mieszkania. Istotne jest aby mieszkanie do wynajęcia było dobrze skomunikowane z uczelniami takimi jak:

 • AGH,
 • Uniwersytet Jagieloński,
 • Uniwersytet Ekonomiczny,
 • Politechnika Krakowska,
 • AWF,
 • Uniwersytet Pedagogiczny oraz wiele innych.

Nie musimy odhaczyć wszystkich tych punktów. Wystarczy, że wycelujemy w jedną uczelnię, a napewno znajdą się chętni na wynajem pokoju lub całego mieszkania.

Rozkład mieszkania do wynajęcia dla studentów

Zatem jaki jest najlepszy rozkład mieszkania do wynajęcia dla studentów? Młodzi ludzie cenią sobie prywatność oraz bezpieczeństwo, dlatego ważne, aby w mieszkaniu pod wynajem dla studentów wszystkie pokoje były oddzielne i nieprzechodnie oraz zamykane na klucz. Należy też pamiętać, że pokój z aneksem kuchennym nie będzie praktycznym rozwiązaniem. Kuchnia musi być oddzielna, aby każdy mógł do niej swobodnie wchodzić i korzystać, bez martwienia się o współlokatorów.

Wynajem studentom a rozmiar mieszkania

Ile pokoi powinno mieć mieszkanie pod wynajem dla studentów? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Takie mieszkania mogą składać się z dwóch do pięciu, a w przypadku niektórych nieruchomości, nawet sześciu pokoi. Wszystko zależy od oczekiwań finansowych inwestora. Przy większej liczbie pokoi stopa zwrotu może być większa. Należy jednak pamiętać, że im większa ilość pokoi, tym mniejszy komfort mieszkania osób zamieszkujących. To może natomiast wpływać na zwiększoną rotację, która sprawi że zarządzanie najmem będzie bardziej czasochłonne. Umowy wynajmu, rozliczenia, promocja pokoi na wynajem – wszystkie te formalności potrafią zająć naprawdę sporo czasu. Dlatego w przypadku większego mieszkania, zaangażowanie profesjonalnej firmy zajmującej się zarządzaniem mieszkaniami do wynajęcia może okazać się niezbędne.

Doświadczenie i obserwacje podpowiadają, że optymalnym rozwiązaniem będą trzy pokoje, gdzie jeden pokój może być dwuosobowy. To daje nam maksymalnie 4 osoby na jednym mieszkaniu. Dodatkowym atutem będzie tutaj oddzielna toaleta, która ułatwi poranną i wieczorną rutynę naszych najemców. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mieli optymalnie wysoki zysk przy minimalnym nakładzie pracy i obowiązków związanych z opieką nad zarządzaniem najmem nieruchomości.

Jeśli masz dodatkowe pytania związane z wynajmem mieszkania dla studentów lub potrzebujesz wsparcia profesjonalnego zarządcy najmem – skontaktuj się z nami i skorzystaj z darmowej konsultacji.

Zarządzanie najmem, obsługa najmu, zarządzanie mieszkaniami do wynajęcia. Zapraszamy do pełnej oferty zarządzania najmem!

Powiązane artykuły

 • 24 marca 2022

  Jak wynająć mieszkanie? - krótki poradnik

  Wiele osób chcąc dzisiaj ulokować kapitał, decyduje się na zakup mieszkania do wynajęcia. Jest to bezpieczna i łatwa inwestycja, ale tylko pod pewnymi warunkami. Jak wynająć mieszkanie i od czego zacząć? Jakie warunki musi spełnić dane mieszkanie?

  czytaj dalej...
 • 09 lipiec 2021

  Jak pozbyć się uciążliwego najemcy?

  Jeżeli czytasz ten artykuł, oznacza to, że Twoje mieszkanie jest najmowane przez uciążliwych najemców. Nieuczciwi najemcy niepłacący czynszu to zmora wszystkich właścicieli mieszkań do wynajęcia. Często to właśnie obawa przed problemami związanymi...

  czytaj dalej...
 • 15 maj 2021

  Jak wypowiedzieć umowę najmu na czas określony?

  Istnieją dwa rodzaje umów najmu, jeśli chodzi o czas obowiązywania umowy. Są to umowa najmu na czas określony oraz umowa najmu na czas nieokreślony. O ile umowa najmu na czas nieokreślony jest bardziej elastyczna i jej wypowiedzenie jest prostsze...

  czytaj dalej...
 • 14 kwiecień 2021

  Jak urządzić mieszkanie do wynajęcia?

  Kupno mieszkania pod inwestycje to coraz częstsza forma lokowania kapitału. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż jest to jedna z najbezpieczniejszych form inwestowania. Decydując się na zakup mieszkania do wynajęcia często stajemy jednak przed dylematem, jak takie...

  czytaj dalej...
 • 03 lutego 2021

  Co powinna zawierać dobra umowa najmu lokalu mieszkalnego?

  Wynajmowanie mieszkania oprócz korzyści finansowych niesie ze sobą również obowiązki, zarówno ze strony wynajmującego jak i najemcy, a także pewne ryzyka. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów i niedogodności należy zadbać o odpowiednio przygotowaną...

  czytaj dalej...
 • 18 stycznia 2021

  Jak znaleźć odpowiedniego najemcę na mieszkanie do wynajęcia

  To pytanie zadaje sobie wielu wynajmujących. Niejednokrotnie słyszeliśmy o nieuczciwych najemcach, uciążliwych lokatorach, którzy nie chcą płacić czynszu lub w rażący sposób niszczą nasze mieszkania. Jest to zmora każdego wynajmującego, natomiast...

  czytaj dalej...
 • 12 marca 2020

  Mieszkanie na wynajem w Krakowie. Jakie mieszkanie kupić?

  Kupowanie mieszkania pod wynajem było, jest i prawdopodobnie zawsze będzie dobrą inwestycją, gdy kupujemy mieszkanie za gotówkę. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku kredytu, ale jest to temat na inny artykuł. Dzisiaj skupimy się na...

  czytaj dalej...