+48 516 373 313  biuro@swiftrent.pl

Mieszkanie na wynajem w Krakowie. Jakie mieszkanie kupić?

12 marca 2020 | Swift Rent | Kategoria: Wynajem mieszkań

Kupowanie mieszkania pod wynajem było, jest i prawdopodobnie zawsze będzie dobrą inwestycją, gdy kupujemy mieszkanie za gotówkę. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku kredytu, ale jest to temat na inny artykuł. Dzisiaj skupimy się na tym, jakie mieszkanie pod wynajem kupić. Czy jest na to pytanie jednoznaczna odpowiedź? Otóż… nie! Wszystko zależy od tego, jaką chcemy mieć stopę zwrotu z inwestycji i ile czasu możemy poświęcić danemu projektowi.

Maksymalny zysk – najem mieszkania długoterminowy

Zatem z jakich mieszkań uzyskamy największą stopę zwrotu? W przypadku wynajmu długoterminowego są to niewątpliwie mieszkania duże, kupowane na wynajem dla studentów lub zwyczajnie na pokoje. Od pewnego czasu mamy do czynienia z coraz większą ilością mieszkań sprzedawanych jako gotowce pod wynajem na pokoje. Inwestorzy zachęcają potencjalnych nabywców prognozami zysku z wynajmu danego mieszkania. I stoją za tym konkretne liczby. Dla przykładu, duże mieszkanie 70m2 podzielone na pięć pokoi może przynieść około 4000 zł przychodu miesięcznie, gdzie to samo mieszkanie wynajmowane rodzinie wygeneruje około 3000 zł (nie uwzględniając opłat administracyjnych i za media). Oczywiście nie ma nic za darmo. Mieszkaniom wynajmowanym na pokoje trzeba poświęcić znacznie więcej czasu i pracy.

Maksymalny zysk – najem mieszkania krótkoterminowy

Idąc tropem maksymalizacji zysku, warto również zastanowić się nad kupieniem mieszkania na wynajem krótkoterminowy. W tym segmencie popularne są mieszkania małe, jedno lub dwupokojowe. Z drugiej strony nie wykluczone są też mieszkania większe np. dla osób przejeżdzających całymi rodzinami lub grupami znajomych. Dzięki takim portalom jak Airbnb lub Booking, promocja mieszkania i proces wynajmu są łatwiejsze. Ale nie ma co ukrywać – ponownie dochodzimy tu do kwestii większego nakładu pracy oraz większych kosztów utrzymania takiego mieszkania.

Komfort i wygoda przy najmie długoterminowym

Jeśli stawiamy na swój komfort, a nie na maksymalizację zysku z wynajmu, warto zastanowić się nad mieszkaniem mniejszym. Najbardziej popularne, a co za tym idzie najczęściej wynajmowane, są kawalerki, mieszkania dwu- oraz trzypokojowe. Kupując takie mieszkanie na wynajem, mamy do czynienia z bardzo dużą grupą docelową potencjalnych najemców. Gwarantuje to stabilniejszy wynajem i mniej pracy związanej ze sporządzaniem dokumentacji oraz rozliczaniem najemców. Takie rozwiązanie, przy atrakcyjnej cenie oraz dobrze urządzonym mieszkaniu, może przełożyć się na umowy trwające nawet po kilka lat.

Kupując mieszkanie większe, musimy liczyć się z nieco bardziej zawężoną grupą potencjalnych odbiorców. Jednocześnie pojawiamy się na rynku, gdzie oferta jest limitowana., a przez to – bardziej konkurencyjna. Dlatego dzięki przemyślanemu zakupowi nieruchomosci również możemy osiągnąć przyzwoitą stopę zwrotu, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu i wygody wynajmowania mieszkania na długi termin.

W jakie mieszkanie na wynajem zainwestować?

Wniosek jest jeden! Niezależnie od tego, czy chcemy kupić mieszkanie na wynajem w celu maksymalizacji stopy zwrotu, czy też traktujemy je jako bezpieczne ulokowanie kapitału i bardziej zależy nam na komforcie wynajmowania – zawsze warto skonsultować się z agencją specjalizująca się w zarządzaniu najmem. Bazując na znajomości rynku i prognozowanych trendach, w Swift Rent od lat doradzamy Klientom w podejmowaniu najlepszych decyzji. Co więcej, oferujemy darmowe doradztwo, pomagając uniknąć niepotrzebnych błędów oraz mądrze zainwestować kapitał.

Jeśli zastanawiasz się w jakie mieszkanie na wynajem zainwestować w Krakowie, skontaktuj się z nami i skorzystaj z darmowej konsultacji.

ZADZWOŃ: +48 516 373 313 lub NAPISZ: biuro@swifterent.pl

Zarządzanie najmem, obsługa najmu, zarządzanie mieszkaniami do wynajęcia. Zapraszamy do pełnej oferty zarządzania najmem!

Powiązane artykuły

 • 24 marca 2022

  Jak wynająć mieszkanie? - krótki poradnik

  Wiele osób chcąc dzisiaj ulokować kapitał, decyduje się na zakup mieszkania do wynajęcia. Jest to bezpieczna i łatwa inwestycja, ale tylko pod pewnymi warunkami. Jak wynająć mieszkanie i od czego zacząć? Jakie warunki musi spełnić dane mieszkanie?

  czytaj dalej...
 • 09 lipiec 2021

  Jak pozbyć się uciążliwego najemcy?

  Jeżeli czytasz ten artykuł, oznacza to, że Twoje mieszkanie jest najmowane przez uciążliwych najemców. Nieuczciwi najemcy niepłacący czynszu to zmora wszystkich właścicieli mieszkań do wynajęcia. Często to właśnie obawa przed problemami związanymi...

  czytaj dalej...
 • 15 maj 2021

  Jak wypowiedzieć umowę najmu na czas określony?

  Istnieją dwa rodzaje umów najmu, jeśli chodzi o czas obowiązywania umowy. Są to umowa najmu na czas określony oraz umowa najmu na czas nieokreślony. O ile umowa najmu na czas nieokreślony jest bardziej elastyczna i jej wypowiedzenie jest prostsze...

  czytaj dalej...
 • 14 kwiecień 2021

  Jak urządzić mieszkanie do wynajęcia?

  Kupno mieszkania pod inwestycje to coraz częstsza forma lokowania kapitału. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż jest to jedna z najbezpieczniejszych form inwestowania. Decydując się na zakup mieszkania do wynajęcia często stajemy jednak przed dylematem, jak takie...

  czytaj dalej...
 • 03 lutego 2021

  Co powinna zawierać dobra umowa najmu lokalu mieszkalnego?

  Wynajmowanie mieszkania oprócz korzyści finansowych niesie ze sobą również obowiązki, zarówno ze strony wynajmującego jak i najemcy, a także pewne ryzyka. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów i niedogodności należy zadbać o odpowiednio przygotowaną...

  czytaj dalej...
 • 18 stycznia 2021

  Jak znaleźć odpowiedniego najemcę na mieszkanie do wynajęcia

  To pytanie zadaje sobie wielu wynajmujących. Niejednokrotnie słyszeliśmy o nieuczciwych najemcach, uciążliwych lokatorach, którzy nie chcą płacić czynszu lub w rażący sposób niszczą nasze mieszkania. Jest to zmora każdego wynajmującego, natomiast...

  czytaj dalej...
 • 12 marca 2020

  Jakie powinno być mieszkanie do wynajęcia dla studentów?

  Kraków to szybko rozwijające się miasto. Mnogość uczelni oraz korporacji ściąga do Krakowa coraz więcej potencjalnych najemców. Nic dziwnego, że kupowanie mieszkania pod wynajem w Krakowie jest coraz popularniejsze i wiele osób wybrało tę formę...

  czytaj dalej...