+48 516 373 313  biuro@swiftrent.pl

Jak znaleźć odpowiedniego najemcę na mieszkanie do wynajęcia

18 stycznia 2021 | Swift Rent | Kategoria: Wynajem mieszkań

Jak znaleźć odpowiedniego najemcę?

To pytanie zadaje sobie wielu wynajmujących. Niejednokrotnie słyszeliśmy o nieuczciwych najemcach, uciążliwych lokatorach, którzy nie chcą płacić czynszu lub w rażący sposób niszczą nasze mieszkania. Jest to zmora każdego wynajmującego, natomiast przy rzetelnym podejściu do sprawy, możemy ograniczyć ryzyko do minimum. Jakie zatem pytania należy zadać, aby uniknąć wszelkich problemów związanych z wynajmowaniem mieszkania? Na co zwrócić szczególną uwagę?

 

Jakie pytania zadawać podczas spotkania z najemcą?

Prawda jest taka, że nie zawsze uchronimy się przed uciążliwym najemcą. Natomiast dzięki czujności i odpowiedniemu zestawowi pytań możemy ograniczyć to ryzyko do minimum. Przy zadawaniu pytań postarajmy się aby rozmowa była jak najbardziej naturalna. Warto pomyśleć o tym aby najemca nie czuł się jak na przesłuchaniu policyjnym, gdyż rozmowa prowadzona w nieodpowiedni sposób, może zniechęcić potencjalnie dobrego najemcę. Poniżej przedstawiam zestaw pytań.

 

1. Dlaczego chce Pani wynająć mieszkanie w tej okolicy?

To pytanie uważam za pytanie klucz, gdyż pozwala nam otworzyć dalszą konwersację z potencjalnym najemcą. W zależności od najemcy, możemy uzyskać różne odpowiedzi. Niektórzy powiedzą, że przeprowadzają się ze względu na miejsce uczelni lub miejsce pracy, co jest dobrym początkiem aby spytać o to czym się zajmują lub na jakim kierunku studiują. Inne osoby mogły wychowywać się w danej dzielnicy i są do niej przywiązane. Jeśli uzyskamy odpowiedź, że dziecko uczęszcza do pobliskiej szkoły, przedszkola lub żłobka, znowu mamy otwarcie na pytanie dotyczące ilości dzieci i wieku.

 

2. Czym się Pan/Pani zajmuje na co dzień?

Jeśli w pierwszym pytaniu nie padnie odpowiedź odnośnie miejsca pracy, to pytanie pozwoli nam ustalić wykonywaną pracę przez najemcę a także oszacować zdolności finansowe. Oczywiście nie powiedziane jest, że każdy informatyk jest wypłacalny natomiast pozwoli nam to wykreować pewien obraz. Pytanie to jest pytaniem otwartym, dzięki czemu szybko ustalimy również, czy osoba jest bardziej wylewna czy skryta.

 

3. Dlaczego się Pan/Pani przeprowadza?

To pytanie pozwoli nam wyjaśnić motywy najemcy oraz poznać jego preferencje odnośnie mieszkania. Może również paść odpowiedź, która zasugeruje nam, że poprzedni najem nie skończył się dobrze, dzięki czemu będziemy mieli szansę od razu zdementować wszelkie niejasności lub uniknąć kwestii spornych.

 

4. Jak długo wynajmował Pan/Pani poprzednie mieszkanie?

Dzięki temu pytaniu ustalimy stosunek najemcy do wynajmu mieszkania. Ustalimy czy potencjalny najemca traktuje mieszkania tymczasowo czy myśli o nim długoterminowo. Dowiemy się czy lubi się przeprowadzać czy planuje zabawić u nas na dłużej. Z reguły najemcy mówią, że szukają mieszkania na minimum rok, natomiast i tak warto zachować czujność. Jeśli zależy nam na długim najmie a ktoś zmieniał mieszkanie dosyć często, może to być zły znak. Mimo umowy na czas określony, niektórzy wynajmujący potrafią wykręcić się z umowy w nieelegancki sposób.

 

5. Ile osób będzie z Panem/Panią mieszkać?

Jest to ważne pytanie ze względów prawnych a także informacyjnych. Jeśli wcześniej nie padły żadne informacje odnośnie ilości osób, dzięki temu pytaniu dowiemy się na przykład czy najemca ma dzieci, ile ich ma i w jakim wieku. Jeżeli obawiasz się o zniszczenia spowodowane przez dzieci, wtedy warto wspomnieć najemcy o obowiązku wykupienia OC najemcy, które pozwoli dodatkowo zabezpieczyć wynajmowane mieszkanie przed ewentualnymi szkodami. Należy pamiętać, że prawnym obowiązkiem jest zgłoszenie ilości osób zamieszkałych wynajmowane mieszkanie do podmiotu administrującego budynek.

 

6. Czy ma Pan/Pani jakieś uwagi do mieszkania?

Każdy chce uniknąć wszelkich nieporozumień, dlatego warto ustalić czy potencjalny najemca dobrze zapoznał się z wyposażeniem oraz stanem mieszkania do wynajęcia i czy jest z nimi zadowolony. Pozwoli to uniknąć roszczeń ze strony najemcy. Warto w umowie najmu zamieścić paragraf, że najemca zapoznał się ze stanem przedmiotu umowy i go akceptuje.

 

7. Czy zapoznał się Pan/Pani z umową?

Normalne jest, że pewne punkty mogą być niezrozumiałe lub niejasne dla najemcy. Zdarza się również, że najemca zaproponuje swoje punkty, natomiast Twoją decyzją jest ich zaakceptowanie lub odrzucenie. Jeśli potencjalny najemca czepia się słówek, każdego punkty i chce w znaczny sposób zmieniać treść umowy, warto zastanowić się czy chcemy takiego najemcę. Musimy pamiętać, że najem powinien być bezproblemowy i przyjemny. Dzięki wcześniejszemu ustaleniu warunków umowy po raz kolejny unikamy wszelkich nieporozumień.

 

8. Czy będzie Pan/Pani przechowywać w mieszkaniu jakieś zwierzęta?

Posiadanie zwierząt w mieszkaniu może, ale nie musi wiązać się z większą eksploatacją wynajmowanego mieszkania. Do Ciebie jako wynajmującego należy decyzja czy się zgodzisz na przebywanie zwierząt w mieszkaniu czy nie. Jeśli nie, warto zamieścić odpowiedni zapis w umowie. Jeśli tak, dobrym rozwiązaniem jest podwyższenie ceny lub pobranie zwiększonej kaucji. Najemcy z pupilami są w utrudnionej sytuacji i mogą się na to zgodzić.

 

Obserwacja to podstawa

Oprócz wyżej wymienionych pytań bacznie obserwuj najemcę. Zwróć uwagę czy spóźnił się na spotkanie, czy jest schludnie ubrany, w jaki sposób się do Ciebie odnosi i czy jest grzeczny. Warto potraktować najemcę jak na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

Nie ignoruj swojego przeczucia.

Wszystkie te pytania i wskazówki są pewnymi propozycjami i dobrym początkiem na spotkaniu z potencjalnym najemcą. Jeśli coś jeszcze ma dla Ciebie istotne znaczenie, nie obawiaj się zadawać pytań. W końcu to Twoje mieszkanie i chcesz o nie zadbać jak najlepiej, natomiast najważniejszą ze wszystkich zasad jest by kierować się swoim przeczuciem. Jeśli masz jakieś wątpliwości odnośnie potencjalnego najemcy, nie ignoruj tego. Przeczucie to nasz mechanizm motywująco-obronny. Moja złota zasada brzmi: „Jeśli masz wątpliwości to nie ma wątpliwości” i w sytuacji gdy pojawia się „czerwona lampka”, wolę poczekać na kolejnego najemcę niż ryzykować nieudanym wynajmem.

Jeśli wynajmujesz mieszkanie pierwszy raz, warto zwrócić się do zarządcy najmem, który ma doświadczenie i wie na co zwrócić uwagę w dobieraniu odpowiedniego najemcy.

Zarządzanie najmem, obsługa najmu, zarządzanie mieszkaniami do wynajęcia. Zapraszamy do pełnej oferty zarządzania najmem!

Powiązane artykuły

 • 24 marca 2022

  Jak wynająć mieszkanie? - krótki poradnik

  Wiele osób chcąc dzisiaj ulokować kapitał, decyduje się na zakup mieszkania do wynajęcia. Jest to bezpieczna i łatwa inwestycja, ale tylko pod pewnymi warunkami. Jak wynająć mieszkanie i od czego zacząć? Jakie warunki musi spełnić dane mieszkanie?

  czytaj dalej...
 • 09 lipiec 2021

  Jak pozbyć się uciążliwego najemcy?

  Jeżeli czytasz ten artykuł, oznacza to, że Twoje mieszkanie jest najmowane przez uciążliwych najemców. Nieuczciwi najemcy niepłacący czynszu to zmora wszystkich właścicieli mieszkań do wynajęcia. Często to właśnie obawa przed problemami związanymi...

  czytaj dalej...
 • 15 maj 2021

  Jak wypowiedzieć umowę najmu na czas określony?

  Istnieją dwa rodzaje umów najmu, jeśli chodzi o czas obowiązywania umowy. Są to umowa najmu na czas określony oraz umowa najmu na czas nieokreślony. O ile umowa najmu na czas nieokreślony jest bardziej elastyczna i jej wypowiedzenie jest prostsze...

  czytaj dalej...
 • 14 kwiecień 2021

  Jak urządzić mieszkanie do wynajęcia?

  Kupno mieszkania pod inwestycje to coraz częstsza forma lokowania kapitału. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż jest to jedna z najbezpieczniejszych form inwestowania. Decydując się na zakup mieszkania do wynajęcia często stajemy jednak przed dylematem, jak takie...

  czytaj dalej...
 • 03 lutego 2021

  Co powinna zawierać dobra umowa najmu lokalu mieszkalnego?

  Wynajmowanie mieszkania oprócz korzyści finansowych niesie ze sobą również obowiązki, zarówno ze strony wynajmującego jak i najemcy, a także pewne ryzyka. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów i niedogodności należy zadbać o odpowiednio przygotowaną...

  czytaj dalej...
 • 12 marca 2020

  Jakie powinno być mieszkanie do wynajęcia dla studentów?

  Kraków to szybko rozwijające się miasto. Mnogość uczelni oraz korporacji ściąga do Krakowa coraz więcej potencjalnych najemców. Nic dziwnego, że kupowanie mieszkania pod wynajem w Krakowie jest coraz popularniejsze i wiele osób wybrało tę formę...

  czytaj dalej...
 • 12 marca 2020

  Mieszkanie na wynajem w Krakowie. Jakie mieszkanie kupić?

  Kupowanie mieszkania pod wynajem było, jest i prawdopodobnie zawsze będzie dobrą inwestycją, gdy kupujemy mieszkanie za gotówkę. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku kredytu, ale jest to temat na inny artykuł. Dzisiaj skupimy się na...

  czytaj dalej...