+48 516 373 313  biuro@swiftrent.pl

Podatek od najmu mieszkania. Jak zapłacić, jaki wybrać?

27 lipiec 2021 | Swift Rent | Kategoria: Zarządzanie najmem

Jaki podatek od najmu mieszkania wybrać i jak go płacić? – Poradnik krok po kroku.

Wynajmowanie nieruchomości to dzisiaj częsty sposób na pozyskiwanie dodatkowego dochodu. Będąc jednak właścicielem mieszkania do wynajęcia, ciążą na nas odpowiednie obowiązki, a w tym płacenie podatku dochodowego od najmu mieszkania. Jak taki podatek zapłacić i jaką stawkę wybrać? W tym artykule przedstawię krok po kroku, która forma opodatkowania jest najlepsza, jak obliczyć podatek dochodowy i jak taki podatek zapłacić urzędowi skarbowemu.

 

Podatek dochodowy od osoby fizycznej.

Zanim zaczniemy płacić podatek należy wybrać formę opodatkowania. Dla osób fizycznych istnieją dwie opcje. Pierwsza to podatek zryczałtowany, który wynosi 8,5% do przychodu 100 tys. zł oraz 12,5% dla przychodów powyżej 100 tys. zł. Druga opcja to podatek rozliczany na zasadach ogólnych, który wynosi 17% jeżeli przychody wynoszą nie więcej niż 85 528 zł, oraz 32% obliczane z nadwyżki tej kwoty. Prowadząc działalność gospodarczą, oprócz powyższych możesz wybrać również rozliczanie liniowe w wysokości 19%. W tym artykule skupię się jednak na osobach fizycznych.

 

Rozliczenie podatku od najmu na zasadzie ryczałtu.

Jeżeli chodzi o podatek zryczałtowany, jest najczęściej wybieraną formą opodatkowania najmu, gdyż samo wyliczanie jest bardzo uproszczone i oblicza się go z całej kwoty odstępnego płaconego właścicielowi za wynajem, bez odliczania jakichkolwiek kosztów. Zatem gdy kwota wynajmu wynosi 2000 zł, czynsz administracyjny oraz opłaty za inne media 500 zł i jest to odpowiednio rozdzielone w umowie, do wyliczenia bierzemy tylko kwotę 2000 zł i wyliczamy w następujący sposób.

2000 zł x 8,5% = 170 zł

Poprawnie obliczony podatek dochodowy zatem wynosi 170 zł i należy go płacić do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni w którym wygenerowaliśmy przychód. W takiej sytuacji podatek należny za styczeń płacimy do 20 lutego. Aby zapłacić podatek od wynajmu na zasadzie ryczałtu, należy na stronie internetowej generator mikro rachunku wygenerować mikro rachunek podatkowy za pomocą swojego numeru PESEL. Po uzyskaniu numeru mikro rachunku, logujemy się do bankowości internetowej swojego banku i z pozycji przelewy podatkowe lub do urzędów wybieramy formularz PPE. Nie ma obowiązku osobnego zgłaszania umowy do urzędu skarbowego, jeżeli umowa nie jest umową najmu okazjonalnego. Zgłoszenie do Urzędu Skarbowego następuje automatycznie w momencie dokonania pierwszej wpłaty.

WAŻNE: Należy pamiętać o tym aby odpowiednie kwoty i zaliczki były adekwatnie rozdzielone w umowie. Jeżeli w umowie będzie widnieć jedna kwota, która będzie składową wszystkich opłat, czyli jak w powyższym przypadku wyniesie 2500 zł, podatek zryczałtowany należy wyliczyć z tej kwoty.

W celu rozliczenia ewidencjonowanego podatku zryczałtowanego za cały rok, należy wybrać PIT-28 i złożyć deklarację do 1 marca.

 

Rozliczanie podatku od najmu na zasadach ogólnych

Ta forma rozliczania jest rzadziej wybierana ze względu na większą złożoność oraz ze względu na wyższe stawki i często mniejszą opłacalność. Co prawda w tej formie możliwe jest odliczanie kosztów i podatek płacimy od dochodu, natomiast trzeba sobie zadać pytanie ile tych kosztów generuje nasze wynajmowane mieszkanie i czy po obliczeniach matematycznych nam się to kalkuluje. Przypuśćmy że odstępne dla właściciela z tytułu najmu to  2000 zł jak w powyższym przykładzie a koszty związane z utrzymaniem nieruchomości to 800 zł. Obliczenia są następujące:

2000 zł – 800 zł = 1200 zł            1200 zł x 17% = 204 zł

W tym przypadku podatek dochodowy wynosi 204 zł. Widzimy zatem, że jeżeli nie generujemy kosztów utrzymania mieszkania wyższych niż 1000 zł, rozliczanie na zasadach ogólnych jest mniej opłacalne.

Aby zapłacić podatek od wynajmowanej nieruchomości rozliczany na zasadach ogólnych postępujemy tak samo jak w przypadku ryczałtu, natomiast w bankowości internetowej zamiast formularza PPE, wybieramy formularz PIT. Aby rozliczyć dochód z wynajmu za cały rok, należy wybrać deklarację PIT-36 i rozliczyć go razem z innymi dochodami do 30 kwietnia.

 

Jaki podatek od wynajmowanego mieszkania wybrać?

Każdy przypadek jest indywidualny i wszystko zależy od wielu czynników. Najważniejszym elementem wyboru odpowiedniego rodzaju opodatkowania są właściwe obliczenia, w których uwzględniamy wszystkie przychody i koszty związane z utrzymaniem wynajmowanej nieruchomości. Tak jak wspomniałem wcześniej, najczęściej wybieraną formą opodatkowania najmu jest podatek zryczałtowany, natomiast nie znaczy to, że będzie bardziej korzystny dla Ciebie. Warto w takiej sytuacji porozmawiać z księgowym lub zarządcą najmu.

 

Zarządzanie najmem rozwiązaniem na sprawy podatkowe.

Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu wciąż masz pytania związane z najmem i rozliczaniem podatków z tytułu najmu mieszkania, zadzwoń do nas. Oferujemy darmowe doradztwo we wszystkich sprawach zarządzania najmem. Możliwe, że potrzebna jest Ci firma profesjonalnie zajmująca się zarządzaniem najmem. Jesteśmy do Twojej dyspozycji o każdej porze dnia i nocy.

Zarządzanie najmem, obsługa najmu, zarządzanie mieszkaniami do wynajęcia. Zapraszamy do pełnej oferty zarządzania najmem!

Powiązane artykuły