+48 516 373 313  biuro@swiftrent.pl

Jak wynająć mieszkanie? - krótki poradnik

24 marca 2022 | Swift Rent | Kategoria: Wynajem mieszkań

Jak wynająć mieszkanie?

Wiele osób chcąc dzisiaj ulokować kapitał, decyduje się na zakup mieszkania do wynajęcia. Jest to bezpieczna i łatwa inwestycja, ale tylko pod pewnymi warunkami. Jak wynająć mieszkanie i od czego zacząć? Jakie warunki musi spełnić dane mieszkanie, aby najem był opłacalny i co zrobić aby wynająć za jak najwyższą kwotę? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

 

Wybór mieszkania do wynajęcia

Wybierając mieszkanie do wynajęcia należy zastanowić się na czym nam najbardziej zależy. Jeżeli zależy Ci na maksymalnej stopie zwrotu z mieszkania, czyli na największych zyskach finansowych, dobrym rozwiązaniem będzie mieszkanie wynajmowane na pokoje. Trzy lub cztery pokoje z odpowiednio dużą kuchnią to dobre rozwiązanie, ale więcej „zabawy”. Jeżeli chcesz mieć stabilny i bezproblemowy wynajem, warto zastanowić się nad mieszkanie dwupokojowym lub 3 pokojowym z aneksem kuchennym. Takich mieszkań szukają młodzi i ustatkowani ludzie.

 

Przygotowanie mieszkania do wynajęcia

Przygotowanie naszego mieszkania zależy od rodzaju zakupionego mieszkania. Jeżeli mieszkanie zostało zakupione na rynku wtórnym, ale do wejścia, należy usunąć wszelkie wady techniczne, tak aby mieszkanie było bezpieczne dla najemców, posprzątać oraz w razie potrzeby odmalować itp. Jeżeli mieszkanie nie będzie spełniało wymogów BHP oraz sanitarnych, będzie ciężko znaleźć odpowiednich i zaufanych najemców.

Mieszkania do wynajęcia, kupione na rynku pierwotnym lub do remontu, wymagają trochę więcej pracy. Ważne aby nie przeinwestować. Pamiętajmy, że nie robimy mieszkania dla siebie tylko pod wynajem, gdzie liczy się zwrot. Nie warto inwestować w materiały z najwyższej półki, gdyż wielu najemców nie doceni naszych starań i wkładu. Środkowa półka jest rozwiązaniem idealnym, ponieważ materiały i wyposażenie będzie odpowiednio trwałe i odporne na eksploatacje a jednocześnie uzasadnione finansowo.

 

Homestaging, czyli dekorowanie mieszkania do wynajęcia

Diabeł tkwi w szczegółach. Ta uniwersalna i ponadczasowa zasada dotyczy również mieszkań do wynajęcia. Chcąc wyciągnąć absolutnie maksimum z mieszkania, warto zainwestować w elementy dekoracyjne, które ocieplą nasze mieszkanie i sprawią, że będzie bardziej zachęcające dla potencjalnych najemców. Dzięki umiejętnie wykonanemu homestagingowi, przy odpowiednio niskich kosztach, możemy zwiększyć cenę najmu o około 15%  w zależności od mieszkania. Prostymi zabiegami jest rzucenie narzuty oraz paru poduszek na łóżko, postawienie wazonu z kwiatami, miski z owocami.

 

Profesjonalne zdjęcia – ludzie kupują oczami

Nie rób zdjęć używając telefonu komórkowego! Ta rada jest dla tych, którzy chcą wyciągnąć z mieszkania absolutne maksimum. Czy żeby zapamiętać lub uwiecznić najpiękniejszą chwilę swojego życia jakimi jest ślub prosisz kolegę aby robił zdjęcia telefonem? Nie! Otóż wynajmujemy profesjonalnego fotografa, gdyż wiemy, że ma to ogromne znaczenie. Zdjęcia to najważniejszy element naszej oferty. To one przyciągają najemcę i one przykuwają jego uwagę. Mizerne zdjęcia będą dawać mizerne efekty. Co zrobić aby zdjęcia były dobrze wykonane i oddawały pełny potencjał naszego mieszkania? Oddaj to w ręce profesjonalisty. Koszty sesji zdjęciowej mieszkania są różne i zależą od fotografa i ilości zdjęć. Wahają się one pomiędzy 500 a nawet 2000 zł. Dzięki profesjonalnie wykonanym zdjęciom, będziemy numerem jeden na portalach ogłoszeniowych.

 

Odpowiednio zbudowana treść ogłoszenia

Dlaczego ogłoszenie jest tak ważne? Otóż pozwala zaoszczędzić czas nasz i potencjalnego najemcy. Wyobraź sobie sytuację, w której najemca szuka mieszkania ze zmywarką, a w Twoim mieszkaniu tej zmywarki nie ma. Spotykając się na miejscu, uświadamiasz sobie, że straciłeś swój czas. Dlatego opis mieszkania jest tak istotny. Opisz wyposażenie mieszkania, ekspozycję okien oraz dodatkowe pomieszczenia przynależne. Zaprezentuj najemcy lokalizację, odległość od przystanków, pobliskie sklepy. Postaraj się zamieścić jak najwięcej istotnych informacji, które pozwolą Ci zminimalizować czas zmarnowany przez niedopowiedzenia. Mając gotową treść, zamieść ogłoszenie na portalach.

 

Odpowiednio sporządzona umowa najmu

Umowa najmu to bardzo ważny element całego procesu wynajmowania mieszkania i prawdopodobnie oddzielny temat. Jeżeli chodzi o sam wybór umowy najmu odsyłam do artykułu: Co powinna zwierać umowa najmu. Wraz z dokładnym protokołem zdawczo odbiorczym, umowa najmu obok Kodeksu Cywilnego, to jedyne narzędzie, które może dobrze zabezpieczyć nasze interesy. Nie warto tego lekceważyć.

 

Zarządzanie najmem – wszystko w pigułce

Zarządzanie najmem to usługa, która łączy wszystko czego potrzebuje wynajmujący. Natłok obowiązków oraz nieznajomość rynku, może powodować lekkie zwątpienie w ideę wynajmu mieszkania. Z pomocą przychodzi zarządca najmem. Dobry zarządca odpowiednio przygotuje mieszkanie, zrobi profesjonalne zdjęcia oraz zbuduję ofertę, która będzie efektywnie przyciągać najemców. Dzięki doświadczeniu wynajmie mieszkanie korzystniej niż sam właściciel. Przekonaj się i zadzwoń!

 

Zarządzanie najmem, obsługa najmu, zarządzanie mieszkaniami do wynajęcia. Zapraszamy do pełnej oferty zarządzania najmem!

 

 

Powiązane artykuły