Jakie powinno być mieszkanie do wynajęcia dla studentów?
Kraków to szybko rozwijające się miasto. Mnogość uczelni oraz korporacji ściąga do Krakowa coraz więcej potencjalnych najemców. Nic dziwnego, że kupowanie mieszkania pod wynajem w Krakowie jest coraz popularniejsze i wiele osób wybrało tę formę inwestowania. Zanim jednak kupimy i urządzimy mieszkanie pod wynajem, warto się na chwilę zatrzymać i zastanowić… komu będziemy chcieli je wynająć?
Potrzeby najemcy mieszkania w Krakowie – Studenci
Możliwości jest naprawdę wiele: studenci, pracownicy firm, pary, rodziny, single, singielki… W zależności od tego, komu wynajmujemy, powinniśmy zwrócić uwagę na dwa najważniejsze aspekty: odpowiednie dobranie lokalizacji oraz rozkładu mieszkania. Jeśli nie orientujemy się w krakowskim rynku najmu nieruchomości, najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z doświadczonym zarządcą mieszkań do wynajęcia, który doskonale zna odpowiedzi na pytania, zadawane przez potencjalnych najemców.
Na początek jednak warto poznać kilka praktycznych wskazówek, które będą dobrą podstawą do rozmowy. W dzisiejszym artykule skupimy się na pierwszej grupie docelowych najemców, czyli na studentach.
W jakiej lokalizacji kupić mieszkanie pod najem w Krakowie?
Jeśli przy zakupie mieszkania pod wynajem zdecydowaliśmy się skłonić w stronę studentów, ważna jest lokalizacja mieszkania. Istotne jest aby mieszkanie do wynajęcia było dobrze skomunikowane z uczelniami takimi jak:
- AGH,
- Uniwersytet Jagieloński,
- Uniwersytet Ekonomiczny,
- Politechnika Krakowska,
- AWF,
- Uniwersytet Pedagogiczny oraz wiele innych.
Nie musimy odhaczyć wszystkich tych punktów. Wystarczy, że wycelujemy w jedną uczelnię, a napewno znajdą się chętni na wynajem pokoju lub całego mieszkania.
Rozkład mieszkania do wynajęcia dla studentów
Zatem jaki jest najlepszy rozkład mieszkania do wynajęcia dla studentów? Młodzi ludzie cenią sobie prywatność oraz bezpieczeństwo, dlatego ważne, aby w mieszkaniu pod wynajem dla studentów wszystkie pokoje były oddzielne i nieprzechodnie oraz zamykane na klucz. Należy też pamiętać, że pokój z aneksem kuchennym nie będzie praktycznym rozwiązaniem. Kuchnia musi być oddzielna, aby każdy mógł do niej swobodnie wchodzić i korzystać, bez martwienia się o współlokatorów.
Wynajem studentom a rozmiar mieszkania
Ile pokoi powinno mieć mieszkanie pod wynajem dla studentów? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Takie mieszkania mogą składać się z dwóch do pięciu, a w przypadku niektórych nieruchomości, nawet sześciu pokoi. Wszystko zależy od oczekiwań finansowych inwestora. Przy większej liczbie pokoi stopa zwrotu może być większa. Należy jednak pamiętać, że im większa ilość pokoi, tym mniejszy komfort mieszkania osób zamieszkujących. To może natomiast wpływać na zwiększoną rotację, która sprawi że zarządzanie najmem będzie bardziej czasochłonne. Umowy wynajmu, rozliczenia, promocja pokoi na wynajem – wszystkie te formalności potrafią zająć naprawdę sporo czasu. Dlatego w przypadku większego mieszkania, zaangażowanie profesjonalnej firmy zajmującej się zarządzaniem mieszkaniami do wynajęcia może okazać się niezbędne.
Doświadczenie i obserwacje podpowiadają, że optymalnym rozwiązaniem będą trzy pokoje, gdzie jeden pokój może być dwuosobowy. To daje nam maksymalnie 4 osoby na jednym mieszkaniu. Dodatkowym atutem będzie tutaj oddzielna toaleta, która ułatwi poranną i wieczorną rutynę naszych najemców. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mieli optymalnie wysoki zysk przy minimalnym nakładzie pracy i obowiązków związanych z opieką nad zarządzaniem najmem nieruchomości.
Jeśli masz dodatkowe pytania związane z wynajmem mieszkania dla studentów lub potrzebujesz wsparcia profesjonalnego zarządcy najmem – skontaktuj się z nami i skorzystaj z darmowej konsultacji.
Zarządzanie najmem, obsługa najmu, zarządzanie mieszkaniami do wynajęcia. Zapraszamy do pełnej oferty zarządzania najmem!