+48 516 373 313  biuro@swiftrent.pl

Jak koronawirus (COVID-19) wpłynie na rynek nieruchomości?

19 marca 2020 | Swift Rent | Kategoria: Rynek nieruchomości

Wszędzie głośno o koronawirusie – na ulicy, w telewizji, przy rodzinnym stole. W sklepach brakuje towarów, w mieście pustki, a ruch turystyczny całkowicie stoi, nawet w takich miastach jak Kraków. Wiemy, że ceny produktów żywnościowych poszły do góry, indexy giełdowe wariują, waluty tracą, a cała gospodarka światowa jest pod wielkim znakiem zapytania. Jeżeli to wszystko jest wielką niewiadomą to jak zachowa się rynek nieruchomości?

Tak jak wszystko inne, tak rynek nieruchomości i panujące na nim ceny dyktowane są popytem i podażą. W sytuacji gdy popyt przewyższa podaż, ceny idą do góry. W odwrotnej sytuacji ceny spadają i korzystają na tym osoby kupujące. Z nieruchomościami jest podobnie. Mieszkania kupowane są w różnych celach. Dwa główne to cele prywatne, mieszkaniowe (popyt konsumpcyjny) oraz cele inwestycyjne (popyt inwestycyjny), kiedy to przekazujemy mieszkanie do wynajęcia. Popyt inwestycyjny stanowi około połowy wszystkich kupowanych mieszkań, które przeznaczane są na wynajem. Inwestorzy wynajmują zarówno na długi termin, jak i na termin krótki, korzystając z platform takich jak Booking oraz Airbnb.

Najem krótkoterminowy a koronawirus

O ile koronawirus nie wpłynie na popyt konsumpcyjny, może wprowadzić trochę zamieszania w popycie inwestycyjnym. Z uwagi na fakt, iż z powodu koronawirusa ludzie ograniczyli podróżowanie, inwestorzy którzy skupili się na najmach krótkoterminowych, zaciskają teraz zęby. W pełni sezonu już mamy do czynienia z lekkim przesytem na rynku najmu krótkoterminowego. Spadek turystów oznacza spadek zysku, a w niektórych przypadkach całkowity jego brak oraz generowanie kosztów. Z tego powodu spora część właścicieli nieruchomości i firm zarządzających najmem skieruje się w stronę wynajmu długoterminowego, aby w jak najmniejszym stopniu ograniczyć straty. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, tym bardziej, że nie wszystkie mieszkania zostały kupione za gotówkę. Część inwestorów posiłkuje się kredytami, no i tu zaczynają się już schody. Banki są nieubłagalne…

Najem długoterminowy

Jak zatem właściciel wynajmujący na długi termin odczuje wpływ koronawirusa? Zbyt duża podaż mieszkań do wynajęcia doprowadzi w efekcie do walki o klienta, a to będzie miało przełożenie na ceny najmu. O ile w przypadku mieszkań kupionych za gotówkę inwestorzy mogą spać spokojnie, o tyle jeśli posiłkowali się kredytami – sprawa wygląda trochę inaczej. Spadek cen wynajmu oznacza mniejszą stopę zwrotu, a co za tym idzie – ludzie zaczną zastanawiać się czy nie lepiej lokować kapitał w środki takie jak akcje, surowce itp. Doprowadzi to do spadku popytu inwestycyjnego nieruchomości, czego efektem będą malejące ceny na rynku nieruchomości. Kto na tym skorzysta? Na pewno Ci, którzy jeszcze nie kupili, a mają zastrzyk gotówki lub przymierzali się do wzięcia kredytu na mieszkanie. Tak jak wspomniałem na początku artykułu, spadek popytu oznacza obniżkę cen, a to nie jest dobra informacja dla osób które niedawno kupiły mieszkanie do wynajęcia.

Czy kupować teraz nieruchomości?

Teoretycznie mówi się, że rynek nieruchomości będzie zbilansowany, gdyż w sytuacji panującego koronawirusa, podaż na rynku spadnie przez brak siły roboczej. Myślę natomiast, że wielu budowlańców i deweloperów będzie normalnie funkcjonować i koronawirus nie wprowadzi tutaj obustronnych spadków w jednakowych wartościach procentowych. Dlatego też zalecam wstrzymać się z kupnem.

Jeżeli myślisz nad kupnem mieszkania w tym momencie, warto zastanowić się, jak mogą zmienić się ceny w najbliższym czasie i reagować odpowiednio do panującej sytuacji na rynku nieruchomości. Jeśli nie masz doświadczenia inwestycyjnego lub potrzebujesz wsparcia przy decyzjach związanych z wyborem mieszkania pod najem – skorzystaj z naszych darmowych konsultacji.

Telefonicznie lub podczas spotkania online podpowiemy, jak sprawnie zarządzać nieruchomością i wynajmem mieszkania w Krakowie. Szczególnie w panującej obecnie sytuacji, takie eksperckie wsparcie może okazać się nieocenione zarówno dla inwestorów, jak i obecnych właścicieli mieszkań.

Zarządzanie najmem, obsługa najmu, zarządzanie mieszkaniami do wynajęcia. Zapraszamy do pełnej oferty zarządzania najmem!

Powiązane artykuły