+48 516 373 313  biuro@swiftrent.pl

Pośrednictwo w wynajmie czy zarządzanie najmem?

02 marzec 2021 | Swift Rent | Kategoria: Zarządzanie najmem

Pośrednictwo w wynajmie i zarządzanie najmem - czym się różnią i co wybrać?

Wynajmowanie mieszkania wydaje się być proste, ale podczas całego procesu można napotkać szereg komplikacji. Dlatego często kierujemy się do specjalistów w tej dziedzinie. Jeśli masz mieszkanie do wynajęcia i stoisz przed wyborem pomiędzy usługą pośrednictwa w wynajmie a zarządzaniem najmem, pomożemy Ci podjąć decyzję. Czym różni się pośrednictwo od zarządzania najmem i jakie korzyści wynikają z jednego a jakie z drugiego?

 

Czym jest pośrednictwo w wynajmie?

Aby skorzystać z usługi pośrednictwa w wynajmie, najczęściej kierujemy się do biur nieruchomości, które w swojej ofercie oprócz usług sprzedaży nieruchomości posiadają usługę pośrednictwa w wynajmie. Usługa ta jest usługą jednorazową polegającą na znalezieniu najemcy. Oczywiście cały proces poszukiwania najemcy może różnie przebiegać i według ustalonych przez strony zasad, natomiast główną cechą jest fakt iż z chwilą podpisania umowy najmu pomiędzy wynajmującym a najemcą, ta usługa jest zakończona. Wszelka obsługa mieszkania, rozliczanie najemcy, kontrola jego stanu, remonty, naprawa usterek są po stronie właściciela, a pośrednik jest zwolniony z tych obowiązków.

 

Czym jest zarządzanie najmem?

Inaczej jest jeśli chodzi o zarządzanie najmem. Usługę zarządzania najmem świadczą zarządcy i w odróżnieniu od pośrednictwa jest to kompleksowa, od A do Z, obsługa mieszkań do wynajęcia. Zarządzanie najmem to usługa, która całkowicie odciąża właściciela mieszkania od obowiązków związanych z prowadzeniem najmu. Czy to jest naprawa usterki, czy rozliczanie najemcy, wszystkim zajmuje się osoba odpowiedzialna za obsługę danego mieszkania. Zarządzanie najmem z reguły działa w postaci miesięcznego abonamentu, który jest opłacany przez właściciela tylko wtedy, gdy zarządca wynajmie mieszkania i właściciel ma przychód. Stawki są różne, natomiast wahają się pomiędzy 10% a 15% od kwoty otrzymywanej za najem przez właściciela.

 

Zarządzanie najmem czy pośrednictwo w wynajmie?

Którą usługę zatem wybrać i która niesie ze sobą większe korzyści, zarządzanie najmem czy pośrednictwo? Zapewne wszystko zależy od indywidualnych potrzeb klienta oraz warunków współpracy. Istnieją natomiast określone normy, którymi kierują się zarządcy najmem oraz pośrednicy. Poniżej przedstawiam tabelę która w prosty i przejrzysty sposób przedstawia różnice pomiędzy zarządzaniem najmem a pośrednictwem.

 

Zakres obowiązków

Pośrednictwo

Zarządzanie najmem

Przygotowanie mieszkania do wynajęcia

Wycena najmu mieszkania

Sesja zdjęciowa mieszkania

Promowanie oferty najmu

Poszukiwanie najemcy

Prezentacja mieszkania

Sporządzenie dokumentacji

Podpisanie umowy w imieniu właściciela

 

Kontrola stanu mieszkania podczas wynajmu

 

Monitorowanie zużycia mediów

 

Rozliczanie najemców

 

Rozliczanie kaucji

 

Organizacja napraw

 

 

Jak widać w tabeli,  zakres obowiązków zarządców najmu jest większy, a zadania samych właścicieli mieszkań oddanych w zarządzanie sprowadzają się jedynie do sprawdzenia stanu własnego konta raz w miesiącu. Zarządzanie najmem to usługa idealna dla osób, które mają mało czasu, nie chcą zajmować się swoim mieszkaniem lub mieszkają poza miastem, w którym znajduje się mieszkanie. Dzięki zarządcy najmu unikniemy również wielu kłopotów związanych z wynajmowaniem mieszkania, które często wynikają z braku doświadczenia w tej dziedzinie. Unikniemy uciążliwych najemców, problemów z rozliczaniem czynszu administracyjnego lub czynnościami związanymi z obsługą. Pośrednictwo w najmie jest rozwiązaniem dla osób, które mają już jakieś doświadczenie w wynajmie i nie do końca chcą oddać pełną kontrolę zarządcy.

 

Poszukiwanie najemcy przez pośrednika a zarządcę najmem

Dodatkowym benefitem jest ograniczenie pustostanu oraz brak kosztów związanych z ponownym znalezieniem najemcy. Wynagrodzenie za znalezienie najemcy sprowadza się jedynie do pierwszego najemcy, a każdy następny jest w ramach usługi. Z racji iż zarządca cały czas kontroluje długość umowy oraz jest na bieżąco ze wszystkimi sprawami związanymi z mieszkaniem, może odpowiednio wcześnie rozpocząć poszukiwanie nowego najemcy bez dodatkowego angażowania właściciela mieszkania. W przypadku pośrednictwa każdorazowe znalezienie najemcy wiąże się przeważnie z kosztem w wysokości jednomiesięcznego czynszu + VAT.

 

Zarządzanie najmem, obsługa najmu, zarządzanie mieszkaniami do wynajęcia. Jeśli bez względu na przyczynę potrzebujesz pomocy w znalezieniu najemcy lub szukasz odpowiedzialnego zarządcy, zapraszamy do pełnej oferty zarządzania najmem w Krakowie i Katowicach!

 

Powiązane artykuły