+48 516 373 313  biuro@swiftrent.pl

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie podczas pandemii Koronawirusa?

14 stycznia 2021 | Swift Rent | Kategoria: Rynek nieruchomości

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie podczas pandemii Koronawirusa?

O korona wirusie zaczęło się robić głośno w marcu 2020 roku. Do tego czasu rynek najmu w Krakowie to był istny raj dla wynajmujących inwestorów lub posiadaczy dodatkowych mieszkań do wynajęcia. Ciągły napływ turystów zapełniał lokale wynajmowane na krótki termin, natomiast studenci i pracownicy różnych branż uzupełniali rynek wynajmu długoterminowego. Co się wydarzyło gdy przyszedł korona wirus? Tego nikt się nie spodziewał. Z raju dla wynajmujących przeszliśmy w raj dla najemców. Pytanie tylko jak długo to potrwa…

 

Dlaczego ceny najmu spadły?

To że ceny najmu lokali mieszkalnych i komercyjnych w Krakowie poszły mocno w dół to już wiemy. Przyczynił się do tego nagły spadek popytu na mieszkania do wynajęcia przy zachowaniu tej samej podaży.

W pierwszej kolejności padła branża turystyczna i gastronomiczna a wraz z nią pracę potracili jej pracownicy. Już wtedy zaczęły się lekkie schody dla wynajmujących. Wraz z przybieraniem pandemii na sile, w wielu korporacjach wprowadzono pracę zdalną, co pozwalało na przebywanie pracowników w domach rodzinnych bez potrzeby wynajmowania. Już wiemy, że praca zdalna w wielu miejscach utrzyma się do kwietnia.

Kolejny raz rynek wynajmu zapadł się tracąc potencjalnych najemców, gdy wprowadzono nauczanie zdalne dla studentów. Tutaj też nie mamy dobrych wiadomości, gdyż prawdopodobnie taki stan rzeczy utrzyma się do wakacji 2021 roku i większość studentów będzie dalej uczyć się z domu.

Wraz z zatrzymaniem turystyki, najmy krótkoterminowe przeszły na długoterminowe zwiększając konkurencję i tym samym jeszcze bardziej obniżyły ceny najmu.

Biorąc wszystkie te czynniki pod uwagę mamy do czynienia z zapaścią rynku wynajmu mieszkań. Odnotowano spadki cen nawet o 20% i więcej w zależności od regionu Krakowa, co w przeliczeniu na mieszkanie wynajmowane przed pandemiom za 2000 zł daje nam różnicę nawet 400 zł.

 

Jak wynająć mieszkanie podczas pandemii?

Co zrobić w sytuacji gdy nasze mieszkanie stoi puste, kończy się umowa najmu z obecnym lokatorem lub inwestycja dobiega końca i zaczynamy szukać najemcy? Wyobraźmy sobie sytuację z przed pandemii, gdy na jednego potencjalnego najemcę przypadało jedno mieszkanie. Teraz w sytuacji gdy na jednego potencjalnego najemcę przypada 10 mieszkań, nasze mieszkanie musi się wyróżniać aby zachęcić poszukującego. Dlatego zamiast uparcie tkwić w miejscu należy zacząć działać.

W poszukiwaniu mieszkań do wynajęcia, najważniejszymi kryteriami wyszukiwania dla najemców są lokalizacja oraz cena. O ile na lokalizację naszego mieszkania do wynajęcia już wpływu nie mamy o tyle „cena czyni cuda”. Często powtarzam swoim klientom, że nie ma fizycznej możliwości aby rynek w obecnej sytuacji zapełnił wszystkie mieszkania. Niestety na rynku mieszkań do wynajęcia będzie teraz dużo pustostanów i naszym zadaniem jako zarządcy najmem jest zadbanie o to aby mieszkania naszych klientów cały czas na siebie pracowały. Na niekorzyść wynajmujących wiąże się to z dostosowaniem do panujących warunków rynkowych, a co za tym idzie obniżaniem cen wynajmu.

 

Dlaczego mimo niskiej ceny nie mogę wynająć mieszkania?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli mimo odpowiednio niskiej ceny Twoje mieszkanie dalej nie chce się wynająć, warto skonsultować się z nami. Może to być spowodowane źle zbudowaną ofertą najmu, nieodpowiednimi zdjęciami, bądź małą widocznością oferty. Oferujemy darmowe doradztwo, podpowiemy jak zrobić dobre zdjęcia oraz jak przygotować ofertę i na jakich portalach warto ją zamieścić. Nasza firma Swift Rent operuje profesjonalnymi narzędziami i pakietami które sprawią, że wynajem będzie dużo łatwiejszy i bezstresowy.

Zapraszamy do kontaktu w celu zapoznania się z naszą ofertą zarządzania najmem mieszkań w Krakowie.

Zarządzanie najmem, obsługa najmu, zarządzanie mieszkaniami do wynajęcia. Zapraszamy do pełnej oferty zarządzania najmem!

Powiązane artykuły